AIDS: šíření, léčba a prevence

AIDS (syndrom získaného imunitního deficitu) je konečné stadium infekce virem HIV. U poloviny postižených se rozvíjí během deseti let od získání infekce.

Virus HIV patří mezi tzv. retroviry a v 70. letech se rozšířil ze subsaharské Afriky nejdříve do karibské oblasti a odtud do celého světa. Šířil se zprvu mezi homosexuály (to upozornilo na pohlavně přenosnou povahu nemoci), dnes přichází do popředí přenos heterosexuálním stykem. Druhou cestou šíření viru je krev – proto je to onemocnění časté také u narkomanů, kteří si půjčují injekční stříkačky.

Virus poškozuje imunitní systém (konkrétně jednu skupinu bílých krvinek, lymfocyty CD4+), organismus ztrácí odolnost proti infekcím a rovněž proti nádorovým změnám buněk. Řada takových nemocí se vyskytuje téměř výhradně u nemocných virem HIV (např. tzv. pseudocystová pneumonie nebo nádor z krevních cév, Kaposiho hemangiosarkom) a některá z těchto komplikací je také příčinou smrti. Třetí cestou přenosu infekce je nákaza plodu v děloze infikované ženy.

Léčba

Léčba infekce HIV je velmi obtížná. Virus není možno vyhubit (nebo nanejvýš zcela výjimečně). Používají se většinou kombinace několika léčivých přípravků, které jsou schopné nějakou dobu infekci zadržovat. Léčba je poměrně úspěšná, velmi výrazně se například snižuje riziko přenosu z matky na plod, a zajišťuje mnoho let života bez potíží. Ale její účinek je pouze dočasný a je velice finančně náročná.

Infekce HIV včetně AIDS je rozšířena především v subsaharské Africe, kde jsou postiženy desítky procent populace, dále v karibské oblasti a nověji i na Dálném Východě. Riziková je také oblast bývalého Sovětského svazu. U nás se epidemie zatím šíří pomaleji, než se očekávalo, což by nás však nemělo ukolébat.

Prevence

Určitou ochranou proti získání infekce HIV je používání kondomu. Jakkoli “doporučeníhodná” je však tato ochrana jen částečná (snižuje riziko přenosu asi na jednu desetinu). Důležitější je obezřetnost ve výběru sexuálních partnerů.

Poslední úpravy: 28. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.