Antikoncepce po čtyřicítce
I když plodnost ženy po čtyřicítce klesá, těhotenství není vyloučeno a doporučuje se, aby se žena chránila ještě jeden rok po poslední menstruaci. V zásadě lze říci, že i žena čtyřicetiletá může využít všech dostupných skupin antikoncepčních metod: může užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (běžné pilulky a náplasti, i když výběr přípravků je zde do jisté míry omezen), gestagenní antikoncepci i nitroděložní antikoncepci.
U žen po čtyřicítce přibývá různých gynekologických problémů, především nepravidelností menstruačního cyklu a děložních myomů. Mohou se objevit i první příznaky blížícího se přechodu – návaly horka a noční pocení. Výběr antikoncepční metody lze vést tak, aby se tyto problémy odstranily nebo se jim předešlo.
Možnosti antikoncepce
Pro ženu po čtyřicítce jsou vhodné především kombinované antikoncepční pilulky s velmi nízkou dávkou estrogenů (tj. 15 až 20 mikrogramů v jedné tabletě). Zajistí pravidelný menstruační cyklus, odstraní riziko silného krvácení a odstraní také případné návaly horka.
Tzv. gestagenní metody jsou pro ženu po čtyřicítce rovněž vhodné, jejich nevýhodou však je, že způsobují nepravidelné krvácení. To je v tomto věku nepříjemné, protože to může vést k nutnosti vyloučit nějakou nehormonální příčinu, především nádorové onemocnění dělohy.
Druhou možností je gestagenní nitroděložní tělísko. Pokles intenzity menstruačního krvácení je velmi výrazný (asi pětina žen nemenstruuje vůbec). Případné návaly horka však potlačeny nejsou.
Postmenopauza
Když ženě dále přibývají roky, funkce vaječníků poklesne natolik, že menstruace zmizí („postmenopauza“). V postmenopauze má řada žen problémy s tzv. vegetativním syndromem (noční pocení, návaly horka) a postupně se rozvíjejí i další komplikace spojené s nedostatkem ženských hormonů (především osteoporóza). Proto řada žen užívá v tomto věku tzv. hormonální substituci, tj. nízké dávky ženských hormonů.
Vraťme se však k antikoncepci. Dokud žena užívá antikoncepční pilulky, má pravidelné (pseudo)menstruační krvácení a není ohrožena nedostatkem ženských hormonů. Kdy s pilulkami skončit nebo kdy je změnit za přípravky hormonální substituce, se pozná z hormonálního vyšetření, které je vhodné provést kolem 50 let věku.
Pokud má žena v tomto věku zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, pozná se vyhasnutí funkce vaječníků podle návalů horka. Zavedené tělísko umožňuje, aby žena užívala pouze nízké dávky ženských hormonů.