Antikoncepce po porodu: metody a jejich pro a proti
Výběr antikoncepce pro kojící ženu: jaká je vhodná?
Kojení lze pokládat za antikoncepci pouze při splnění poměrně přísných kritérií, která nejdete v článku Kojení jako přirozená antikoncepce. Ne každá žena tato kritéria splňuje a ne každá, která je splňuje, bude na kojení spoléhat; je skutečností, že i při perfektním dodržení pravidel se spolehlivost této metody ochrany před otěhotněním neblíží moderním metodám.
Jakou tedy volit antikoncepci během kojení? Vyberte si, co by vyhovovalo vám… .
- Kombinovaná hormonální antikoncepce: běžné pilulky, náplasti či vaginální kroužek nejsou při kojení příliš vhodné metody. Doporučení Světové zdravotnické organizace (odtud pochází doporučení české) uvádí kojení během prvních šesti měsíců jako „relativní kontraindikaci“. Ačkoli důvodem je spíše nedostatek vědeckých dat, než že by byl skutečně prokázán negativní vliv na tvorbu mléka nebo na kojence, je jistě rozumné na toto riziko nezapomínat.
- Další možností je gestagenní perorální antikoncepce, nitroděložní tělísko s mědí a nitroděložní hormonální systém. Důležité je si říci, kdy (a zda vůbec) žena plánuje další těhotenství. Pokud ho plánuje v nejbližších 3 letech, většina žen nejspíš zvolí gestagenní minipilulky – po půl roce nebo po skončení kojení pak lze přejít na běžné kombinované pilulky. Pokud těhotenství v této době neplánuje, rozhodně stojí za úvahu nitroděložní antikoncepce, lépe hormonální, která má proti nehormonálním tělískům řadu výhod. Tato antikoncepční metoda nabízí ochranu na dobu minimálně 3 roky podle toho, který typ si vyberete a navíc bez toho, aby bylo nutné na ni každodenně myslet.
Sterilizace při císařském řezu: pozor na zákonnou lhůtu
Pokud žena bude rodit plánovaným císařským řezem a ví, že už splnila své reprodukční plány, stojí za úvahu i sterilizace provedená hned během císařského řezu. Důležité je uvědomit si, že sterilizace je nevratná, definitivní metoda ochrany před otěhotněním. Z právního hlediska je důležité, že mezi poučením ženy o sterilizaci, které gynekolog musí provést poté, co žena podala žádost o sterilizaci, a vlastním provedením sterilizace musí uplynout alespoň 14 dní.
Pokud tedy žena plánuje sterilizaci při císařském řezu, je nutno tuto problematiku řešit včas – a je třeba počítat s tím, že císařský řez může proběhnout i dříve, než se původně plánovalo.