Historie antikoncepce

První antikoncepční ochranou byl kondom. Nejstarší známé kondomy byly nalezeny na jednom z anglických hradů a pocházejí zhruba z roku 1640. Byly vyrobeny z rybích a zvířecích střev a používaly se spíše k ochraně před pohlavně přenosnými nemocemi než jako metoda ochrany před otěhotněním. Od roku 1734 se k ochraně před otěhotněním používaly kondomy vyrobené z jehněčích střev a od roku 1844 se datuje masová výroba gumových kondomů, které se recyklovaly pro pozdější použití. Od 30. let 20. století došlo k vylepšení výrobních procesů latexu natolik, že umožňovaly výrobu tenkých a levných kondomů.

Širší výběr možností ochrany přišel v polovině 19. století. Metody chránící před nechtěným otěhotněním se rozrostly o injekce pro výplach pochvy, vaginální houbičky, diafragmu (poševní pesary) a cervikální kloboučky (klobouček nasazovaný přímo na děložní čípek).

Vývoj antikoncepční pilulky

Už v roce 600 př. n. l. řečtí kolonizátoři objevili v severní Africe (dnešní Libyi) rostlinu Silphion, která je všeobecně považována za první perorální antikoncepci. Antikoncepční pilulka tak, jak ji známe dnes, byla předmětem vize Margaret Sangerové, ženy, které zemřela maminka následkem porodu 11 dětí.

První antikoncepční pilulka byla schválena roku 1960 v USA.

Vývoj dalších antikoncepčních metod

Na konci 20. století byly schváleny další antikoncepční metody:

  • roku 1990 nitroděložní hormonální tělíska
  • roku 1992 první injekce s několikaměsíčním antikoncepčním účinkem
  • roku 1998 „pilulka po“ k použití do 72 hodin po sexuálním styku
  • mezi lety 2000–2002 antikoncepční náplasti a vaginální kroužky

Historie nitroděložních tělísek

První nitroděložní tělísko (někdy označované IUD z anglického Intrauterine Device) vyrobil Richard Richter v roce 1909 ze střeva housenky bource morušového. V polovině 20. let 20. století připojil Ernest Gräfenberg z Berlína ke kroužku ze střeva housenky bource morušového drát z čistého stříbra a ten navinul kolem kroužku jako cívku. Stříbro bylo později nahrazeno slitinou.

V 60. letech 20. století byly vyvinuty nitroděložní tělíska z umělé hmoty a tělíska na bázi mědi. V roce 1962 pomohla první konference věnovaná této problematice zavést IUD jako zdravotně nezávadnou a účinnou metodu ochrany před otěhotněním. Už na začátku 70. let si téměř 10 % žen v USA, které používaly antikoncepci, vybralo právě nitroděložní tělísko.

DALŠÍ ODKAZY

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE

Přehled metod

Porovnání antikoncepčních metod

VÍCE