Chronické a recidivující výtoky

Tyto opakované záněty zevních rodidel a pochvy nejsou u žen vzácnou stížností. Život sice neohrožují, ale dovedou ho znamenitě znepříjemnit. Prevence je většinou možná, ale příčiny mohou být různé. Podle toho je třeba volit i preventivní opatření. Úspěch lze mít jen při dostatečné trpělivosti lékaře i pacientky.

Diagnostický a léčebný postup:

  • Řádná diagnóza by měla zahrnout gynekologické vyšetření, stanovení poševního pH (tzv. aminový test) a mikroskopické vyšetření výtoku.
  • Podle výsledku diagnózy gynekolog zvolí léčbu. Dlouhodobé režimy léčby jsou zde vhodnější než léčba jednorázová (např. třídenní léčba u akutních infekcí).
  • Pokud potíže nezmizí ani krátkodobě, je nutno přehodnotit diagnózu.
  • Pokud potíže alespoň na krátký čas vymizely a objevily se znovu, jedná se o recidivu. Je třeba zopakovat celý diagnostický proces (příčina může být jiná než v předchozí atace).
  • Je-li diagnóza stejná, opět cílená léčba v „dlouhém“ režimu – podle výsledku pak lze doporučit dlouhodobou prevenci.

DALŠÍ ODKAZY

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Vliv antikoncepce na výtok

Užíváte hormonální antikoncepci a trápí vás výtok? A víte, že čirý, nezapáchající výtok je v pochvě zcela přirozený? Přečtěte si o vlivu HA na tvorbu sekretu.

VÍCE

Aktuální trendy v antikoncepci

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE