Antikoncepce pro mladé dívky: kdy a jakou zvolit?

Dospívající dívka by měla být zajištěna spolehlivou moderní antikoncepcí dříve, než ztratí panenství, tedy ještě před prvním pohlavním stykem. Často doporučovaný kondom je sice dobré hygienické opatření a do jisté míry chrání před některými pohlavně přenosnými infekcemi, jako antikoncepce je to však metoda málo spolehlivá. Udává se, že při užívání kondomu jako jediné antikoncepční metody otěhotní během jednoho roku asi 5 až 15 % žen – toto číslo navíc velmi závisí na zkušenostech partnerů, které v tomto případě nemusí být dokonce žádné (a naopak riziko o to větší).

Hormonální antikoncepce

Většině mladých dívek nejlépe vyhovuje kombinovaná hormonální antikoncepce, tj. běžné pilulky. Kromě toho, že je to antikoncepční metoda velmi spolehlivá (až 100x spolehlivější než kondom), má i další příznivé účinky, které mladé dívky ocení. Odstraňuje bolesti při menstruaci. (Pseudo)menstruační krvácení se stává pravidelným (případně se dá snadno posunovat podle potřeby). Navíc vykazuje příznivé účinky při potížích s akné.

Z medicínského hlediska není žádná dívka tak mladá, aby nemohla užívat antikoncepční pilulky, pokud souloží. Jediná hranice je zde právní, a to je věk 15 let.

U dívek ve věku 15–18 let platí, že lékař sám může rozhodnout o tom, zda je dívka dostatečně duševně vyspělá, aby si mohla sama rozhodnout o lékařském výkonu – v tomto případě o gynekologickém vyšetření a předpisu antikoncepce. Většina gynekologů toto pravidlo vykládá tak, že pokud dívka sama dokáže navštívit gynekologa, prokázala tím dostatečnou vyspělost, aby si sama mohla rozhodnout i o antikoncepci (není-li toho schopna, je třeba si vzít na pomoc některého z rodičů).

Rodiče se někdy domnívají, že by pro jejich dcery mohla mít antikoncepce negativní zdravotní účinky, speciálně se obávají problémů s plodností. Potíže s otěhotněním má asi 20 % dvojic, s předchozím užíváním antikoncepce to však nijak nesouvisí. Dokonce naopak. Pilulka chrání průchodnost vejcovodů (snižuje výskyt zánětů vejcovodů, mimoděložního těhotenství, operací vaječníků a endometriózy), a tak i další plodnost mladé ženy.

Aby antikoncepce byla skutečně spolehlivá, je třeba, aby byla spolehlivá i sama uživatelka. V opačném případě vždy hrozí riziko chyby při užívání pilulek a následné nežádoucí těhotenství. Proto je vhodné zvážit některou z antikoncepčních metod nezávislých na spolehlivosti uživatelky, např. nitroděložní hormonální tělíska. 

DALŠÍ ODKAZY

Přehled metod

Porovnání antikoncepčních metod

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Nitroděložní tělíska pro mladé

Podle zvoleného typu jsou nitroděložní tělíska vhodná jak pro dívky a ženy od 18 let, které dosud nerodily, tak pro ženy, které již děti mají.

VÍCE