Papilomaviry

Lidských papilomavirů (HPV) je více než 100 typů a mnohé z nich napadají kůži nebo sliznici ženského pohlavního ústrojí.

Nejviditelnějším projevem papilomavirové infekce jsou špičaté nebo květákovité výrůstky na zevním pohlavním ústrojí ženy i muže (mohou však být i v pochvě, na děložním čípku, v močové trubici nebo v konečníku), condylomata accuminata neboli flíčky či také genitální bradavice. Je to onemocnění nepříjemné a neestetické, ale celkové zdraví ženy neohrožuje.

Závažnější důsledky mohou mít méně nápadné infekce některými jinými kmeny (tzv. HR-HPV, tj. „high risk“ kmeny, především HPV-16, HPV-18 a četné další, jejichž výskyt je vzácnější). Tyto kmeny napadají především děložní čípek a vyvolávají na něm změny, které však lze zjistit pouze kolposkopicky (optické vyšetření zvětšeného děložního čípku), cytologicky (mikroskopické vyšetření setřených buněk čípku) nebo přímým laboratorním průkazem viru. Dále jsou schopny vyvolat nádorovou transformaci buňky a být tak přímou příčinou rakoviny děložního čípku. Více než 99 % nádorů čípku, velká část nádorů pochvy, zevního pohlavního ústrojí a řitního otvoru má přímou souvislost s papilomavirovou infekcí.

Papilomavirová infekce se přenáší především pohlavním stykem. Výskyt je velmi vysoký v populaci mladých žen, kde se počítá na desítky procent. Imunitní systém organismu však ve většině případů virus časem zlikviduje. Přetrvává-li přítomnost papilomavirové infekce rizikovými kmeny i po 35. roce života ženy, zařazuje ženu do nejrizikovější skupiny z hlediska karcinomu děložního čípku. Tyto ženy musejí být pečlivě sledovány, aby se případné nádorové změny zachytily dříve, než vznikne invazivní (tj. prorůstající, „opravdový“) nádor.

Léčba

Léčba, která by odstranila papilomaviry z těla, neexistuje.

Genitální bradavice lze odstranit chirurgicky nebo použitím některých chemických látek, které se na ně nanášejí. Virus však v těle přetrvává a proto jsou recidivy poměrně časté. Naštěstí infekci časem obvykle zlikviduje vlastní imunitní systém.

U dysplazií (přednádorových změn) děložního čípku se postupuje obdobně. Postižené místo se odstraní malou operací, což zabrání dalšímu rozvoji v nádor.

Očkování

Proti infekci dnes existuje očkování, které jednoznačně chrání před infekcí, avšak již získané léčit nedokáže. Nechat se očkovat je lékaři velmi doporučováno a nejlepší doba je ještě před zahájením pohlavního života. Mnoho zemí už přijalo strategii očkování proti HPV obou pohlaví. Očkování provádějí gynekologové a pediatři.

Prevence

Základem prevence je dnes jednoznačně očkování a všechny mladé dívky by měly být očkovány před tím, než zahájí pohlavní život.

Před přenosem viru výrazně chrání také důsledné používání kondomu.

DALŠÍ ODKAZY

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Aktuální trendy v antikoncepci

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE