Plánujeme rodinu

Teprve moderní antikoncepční metody umožnily plánovat dobu početí – ovšem jen do jisté míry. Před tím, než se žena se svým partnerem rozhodnou, kdy otěhotnět, je dobře si uvědomit několik skutečností:

  • Naděje na otěhotnění z jednoho pohlavního styku je pouze 3%. Uvolněné vajíčko je schopno oplodnění jen 24 hodin, spermie nanejvýš 2 dny. Pokouší-li se pár o otěhotnění, je zapotřebí mít pohlavní styk alespoň třikrát týdně. Při této frekvenci otěhotní během jednoho měsíce asi 15 % žen, během tří měsíců asi 40 %, během půl roku asi 60 %.
  • Nedojde-li k otěhotnění ani během jednoho roku, je to rozhodně důvod k pátrání po příčině a lékařské pomoci (u žen s velmi nepravidelným cyklem a u dvojic, které měly problémy s otěhotněním v minulosti, už dřív). Současná lékařská věda dokáže většinu případů neplodnosti vyřešit.
  • Plodnost ženy poměrně rychle klesá s věkem. Pokles lze zaznamenat už od 25 let, po 35. roce může být velmi rychlý. Odkládat těhotenství po 35. roce je trochu riskantní, protože riziko problémů se sníženou plodností stoupá a výsledky její léčby – ať je příčina jakákoli – se rychle zhoršují. Po pětatřicítce také stoupá výskyt různých komplikací těhotenství a výskyt vrozených vad plodu. Plodnost ženy končí asi 10 let před poslední menstruací v životě – a poslední menstruace nastává obvykle v rozmezí 45 až 55 let.
  • Vyskytla-li se v rodině některého z partnerů vrozená vývojová vada, je velmi žádoucí konzultovat oddělení lékařské genetiky ještě před tím, než dojde k otěhotnění.
  • Pokud žena trpí nějakou chronickou nemocí (cukrovka, hypertenze, nemoci štítné žlázy atd.), je zapotřebí informovat o plánovaném těhotenství svého gynekologa a svého lékaře, který o nemoc pečuje, předem. V mnoha případech je vhodné, a v některých dokonce nutné, upravit léčbu, frekvenci kontrolních vyšetření apod. předem, aby se zajistila co nejlepší kompenzace zdravotního stavu už v prvních týdnech gravidity.

DALŠÍ ODKAZY

Nechuť na sex po porodu

Snížení kvality a frekvence sexuálního života po porodu je přirozené a může mít mnoho příčin. Pokuste se je odbourat, abyste se opět mohli radovat z intimních momentů.

VÍCE

Pilulka a vliv na těhotenství

Doposud jste užívala pilulku a nyní plánujete založit rodinu. Přečtěte si, zda má pilulka vliv na početí a těhotenství.

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE