Antikoncepce a těhotenství
Pilulky
Pilulka (a moderní antikoncepce vůbec) umožňuje plánovat počet dětí, a tedy i dobu, kdy přijdou na svět. Pilulka umožňuje bezproblémové otěhotnění hned poté, co ji žena přestala užívat. Obavy některých žen, že je zapotřebí nějakou dobu vyčkat, „aby se tělo očistilo“, jsou zcela zbytečné. Tělo se „očistí“ během několika málo dnů – důkazem poklesu hladiny hormonů pilulky je nástup (pseudo)menstruačního krvácení. Současně však začnou vaječníky produkovat hormony vlastní, jejichž účinek odpovídá hormonům pilulky. Jako pilulka obsahuje estrogen, ženský hormon, a progestin, hormon žlutého tělíska, tak i vaječník tvoří tyto dvě skupiny hormonů.
Co říkají statistiky?
Během jednoho menstruačního cyklu s nechráněnými pravidelnými pohlavními styky otěhotní asi 15 % žen. Během tří cyklů asi 40 % žen, během 6 cyklů 60 %, během jednoho roku 80 % žen. Stejná čísla platí i pro ženy, které před tím užívaly pilulky. Snad pouze první měsíc je počet těhotenství trochu nižší ve srovnání se ženami, které ukončily antikoncepci pomocí kondomu nebo nitroděložního tělíska.
Pilulky a neplodnost
Předchozí užívání pilulky tedy naději na otěhotnění nijak nesnižuje, ale také nijak nezvyšuje. Názor, že pilulkou lze léčit neplodnost, dnes zcela ztratil oprávnění, i když v dávné minulosti se tato metoda někdy používala. K tomu jsou však zapotřebí přípravky s mnohonásobně vyšší (až desetinásobnou) dávkou hormonů, než se používá dnes. U žen, které takové pilulky užívaly, se někdy pozoroval tzv. „odrazový fenomén“, tj. ovulace a případně otěhotnění u žen před tím neplodných. Stejný mechanismus byl v pozadí nepatrně vyššího výskytu dvojčat. U moderních pilulek s nízkou dávkou hormonů není odrazový fenomén přítomen, k léčbě sterility se používají jiné metody s daleko vyšší úspěšností a pravděpodobnost dvojčat po skončení antikoncepce zvýšena není.
Nehormonální nitroděložní tělíska
Plodnost se obnovuje okamžitě po vytažení tělíska a je stejná, jako u žen, které se do té doby chránily jinak.
Hormonální nitroděložní tělíska (systémy)
I zde platí, že nástup plodnosti je okamžitý po odstranění tělíska a že plodnost není nijak negativně ovlivněna ve srovnání s ženami, které se dosud chránily jinak.
Antikoncepční injekce
Injekční metoda antikoncepce je jediná, jejíž účinek má určitý „doběh“. Nástup plodnosti je pozvolný a doba, která je zapotřebí k úplné úpravě, je individuálně velmi různá. V extrémních případech může být delší než rok od poslední injekce. I u této metody však platí, že poté, co se plodnost upravila, je naděje na otěhotnění stejná, jako u jiných žen.
Vliv antikoncepce na plod
Náhodné užívání antikoncepčních pilulek v těhotenství nijak neohrožuje plod. Stejné hormony, jaké jsou v pilulce, tvoří v daleko vyšším množství placenta. V dávné minulosti se sice vyskytly ojedinělé informace, že by mohl být mírně zvýšen výskyt některých vrozených vad, výzkumné práce na tuto otázku speciálně zaměřené to však zcela jednoznačně vyloučily.
Otěhotní-li žena se zavedeným nitroděložním tělískem, vývoj plodu není nijak negativně ovlivněn, počet vrozených vad není zvýšen. Trochu vyšší je však výskyt spontánních potratů – proto se doporučuje tělísko na začátku těhotenství z dělohy odstranit.
Antikoncepce a mimoděložní těhotenství
Pro nitroděložní antikoncepci obou typů (nehormonální i hormonální) a v menší míře i pro metody hormonální antikoncepce platí, že dojde-li k selhání ochrany a otěhotnění, je možný vyšší výskyt mimoděložních těhotenství.