Syfilis

Syfilis je pohlavní nemoc, kterou způsobuje bakterie Treponema pallidum. Tato bakterie proniká do těla v místě poraněné kůže nebo sliznice. Po inkubační době asi 4 až 6 týdnů vzniká v místě vstupu infekce vřídek s typickou tvrdou spodinou. Současně dochází ke zduření příslušných spádových mízních uzlin, které je nebolestivé. U muže, nebo je-li tvrdý vřed na zevním pohlavním ústrojí ženy, je to jednoduché – spádové mízní uzliny jsou v tříslech a jsou dobře viditelné. Ovšem je-li místo vstupu infekce v hloubi pochvy, jsou příslušné uzliny hluboko v pánvi a onemocnění může v tomto stadiu zcela uniknout pozornosti.

Pokud je tento vřídek neléčen, pak se během několika týdnů sám zhojí. Avšak po určité době, která trvá řadu měsíců, se objeví na těle vyrážka. Její podoba se různí a dokáže napodobit vzhled celé řady jiných kožních onemocnění. I tyto symptomy vymizí bez léčby. Nemoc však přetrvává a s odstupem času několika let se rozvine do třetího stádia. Zde je syfilis nemocí celého organismu. Může postihovat jakýkoli orgán a vyvolat jakýkoli příznak. Například syfilitická aortitida může způsobit selhání srdce.

Zvláštní formou syfilisu je syfilis vrozený, který byl přenesen z matky na plod.

Diagnóza a léčba

Diagnóza této nemoci se dnes vyšetřuje skrze odběry krve. V prvním stadiu (tvrdý vřed) lze mikroby prokázat přímo mikroskopickým vyšetřením. Léčba spočívá v aplikaci antibiotik a je pochopitelně zapotřebí zahájit ji co nejdříve.

Přenos nemoci a prevence

Syfilis se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Mimo pohlavní ústrojí se tvrdý vřed najde jen u 10 % případů – i zde je však souvislost s pohlavními aktivitami častá. Získat onemocnění zcela asexuální cestou, např. pitím ze společné sklenky, je sice možné, ale tyto případy jsou vzácné. Ochrana tedy spočívá především v užívání kondomu.

Syfilis a těhotenství

Vyšetření na syfilis je povinné v těhotenství – vyplývá to ze zákona o pohlavních nemocech.

DALŠÍ ODKAZY

Aktuální trendy v antikoncepci

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Premenstruační syndrom

Trápí vás pravidelné bolesti hlavy nebo změny nálady? Víte, jak poznáte, zda netrpíte premenstruačním syndromem nebo jeho závažnějšími formami?

VÍCE