Záněty dělohy: jak vznikají a jak se léčí?

Zánět dělohy je součástí pánevní zánětlivé nemoci, a tedy zánětu, který postihuje nejen dělohu, ale časem přestupuje i na vejcovody a případně i na pánevní pobřišnici. Začíná infekcí děložního hrdla, tj. té části dělohy, která vyčnívá do pochvy. Zde je přítomen tzv. cylindrický epitel, což je typ sliznice, který je mnohem citlivější na infekci než sliznice pochvy (kde je tzv. dlaždicový epitel).

V děloze se mohou uchytit především dvě bakterie přenášené pohlavním stykem: Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae (původce kapavky). V děložním hrdle mohou přežívat dlouhou dobu, aniž by vyvolávaly výraznější potíže, někdy však způsobují hnisavý výtok. Za určitých okolností (při oslabení organismu apod.) mohou postoupit „vzhůru“, tj. na děložní tělo, a způsobit zánět dělohy v užším slova smyslu.

Zánět dělohy se projevuje bolestí v podbřišku, krvácením mimo cyklus, někdy zvýšenou teplotou. Infekce se může přenést do dalších částí ženského pohlavního ústrojí, tj. na vejcovody. V tuto chvíli je nejvyšší čas na zahájení léčby antibiotiky.

Dalším způsobem, jak vznikají záněty dělohy, je zavlečení infekce z děložního hrdla nebo z pochvy při operačních výkonech v dutině děložní, při kyretážích pro krvácení nebo v souvislosti se samovolným potratem či interrupcí. I tady je hlavním příznakem bolest v podbřišku a léčba antibiotiky je nevyhnutelná.

Prevence zánětu dělohy: jak se chránit?

Prevencí zánětů dělohy je především prevence pohlavně přenosných nákaz, tj. opatrnost při výběru sexuálních partnerů a používání kondomu. Prevencí je i užívání hormonální antikoncepce, ať kombinovaných pilulek nebo tzv. gestagenních metod. Ty mají účinek takový, že se při jejich užívání stává hlen v kanálku hrdla děložního vazkým a pro bakterie obtížně prostupným. Kromě toho antikoncepce brání nežádoucímu těhotenství, a tím také interrupci jako jednomu z rizikových faktorů.

DALŠÍ ODKAZY

Vztah praktika a gynekologa

Je důležitá spolupráce vašeho gynekologa a praktického lékaře nebo je to zbytečné?

 

VÍCE

Premenstruační syndrom

Trápí vás pravidelné bolesti hlavy nebo změny nálady? Víte, jak poznáte, zda netrpíte premenstruačním syndromem nebo jeho závažnějšími formami?

VÍCE

První návštěva gynekologa

Není důvod obávat se první návštěvy gynekologa – přečtěte si, jak se na prohlídku připravit a jak vyšetření probíhá.

VÍCE