Princip a působení hormonálního nitroděložního tělíska

Gestagenní nitroděložní tělísko se zavádí do dělohy a zabraňuje otěhotnění tak, že se z něj každý den uvolňuje velmi malé množství syntetického hormonu. Tento hormon působí lokálně v děloze, kde zamezuje otěhotnění. Způsobuje zvýšení hustoty hlenu děložního hrdla, čímž brání vstupu spermií do dělohy a oplodnění vajíčka. Kromě antikoncepčního účinku příznivě ovlivňuje děložní výstelku (endometrium), délku a intenzitu menstruačního krvácení.

Výhody

Vzhledem k lokálnímu působení se hormon obsažený v tělísku dostává do organismu v mnohem menší míře, než je tomu v případě antikoncepčních pilulek nebo jiných hormonálních metod. Hormonální tělíska neobsahují estrogen, proto mají méně hormonálních nežádoucích účinků než typická antikoncepční pilulka.

DALŠÍ ODKAZY

Nitroděložní tělíska pro mladé

Podle zvoleného typu jsou nitroděložní tělíska vhodná jak pro dívky a ženy od 18 let, které dosud nerodily, tak pro ženy, které již děti mají.

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE

Výhody tělísek

Uvažujete o dlouhodobé antikoncepci, která je bezpečná a zároveň spolehlivá? Podívejte se na porovnání tělísek a pilulek z více hledisek.

VÍCE