Mám zažívací potíže

Pokud máte zažívací potíže, měla byste vědět následující skutečnosti. Trvají-li zažívací potíže delší dobu, vyhledejte pomoc lékaře.

  • Zažívací potíže souvisejí s onemocněním žaludku. Pokud zvracíte do dvou hodin po požití pilulky, pak ji pokládejte za „zapomenutou“ a vezměte si další pilulku z nového blistru (více se dočtete v článku Co dělat, když se pilulka vezme dříve, později, nebo se úplně zapomene?).
  • Zažívací potíže se někdy – poměrně vzácně – objevují v souvislosti s užíváním pilulek. V tomto případě začněte pilulky užívat po jídle nebo na noc před spaním, případně se poraďte s gynekologem o změně přípravku za jiný (s nižší dávkou hormonů).
  • Spolehlivost antikoncepčních pilulek může ovlivnit i průjem. Nevadí ani tak průjem sám o sobě, vadí narušení střevních bakterií, které je příčinou některých případů průjmovitých onemocnění. Riziko není velké, nicméně pečlivé ženy by se při průjmovitém onemocnění nebo při průjmu v souvislosti s užíváním antibiotik měly chránit ještě 7 dní po skončení potíží či užívání antibiotik.

DALŠÍ ODKAZY

Aktuální trendy v antikoncepci

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE

Vztah praktika a gynekologa

Je důležitá spolupráce vašeho gynekologa a praktického lékaře nebo je to zbytečné?

 

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE