Atrofická vaginitida
Už jste slyšela o nemoci zvané atrofická vaginitida? Tak se nazývá zánět pochvy u ženy, která má nedostatek ženských pohlavních hormonů, typicky tedy u ženy po přechodu.
Jak k ní dochází?
Sliznice pochvy je na ženských hormonech závislá: je-li jich málo, ztenčuje se a ztrácí odolnost vůči infekci. Výsledkem může být invaze bakterií z okolí pochvy a hnisavý zánět. Ten způsobuje subjektivní potíže (pálení, bolest, hnisavý výtok), které, když nejsou léčeny (a když žena nemá pohlavní styk), mohou způsobit dokonce srůst poševních stěn.
Jak lze léčit?
Dojde-li u ženy po přechodu k takovým potížím, nemá smysl pátrat po tom, jaké konkrétní bakterie je způsobily a pokoušet se je vyhubit. Jediná cesta k vyléčení je zvýšení odolnosti pochvy, to znamená dodání ženských hormonů. Ty existují nejen v podobách vhodných k celkovému užívání, ale i jako poševní tablety nebo krémy. Je však třeba užívat je dlouhodobě.
Podobné příčiny mohou mít někdy potíže charakteru výtoku, bolestí, bolestivého pohlavního styku apod. A to i u ženy, která má nedostatek ženských hormonů z jiných důvodů, nejčastěji následkem kojení, při kterém je utlumena funkce vaječníků. Potíže ve smyslu výtoku, nedostatečného zvlhčení při pohlavním vzrušení a bolestí při souloži nejsou u kojících žen vůbec vzácné. Lze je řešit zaváděním ženských hormonů do pochvy. Tyto hormony se z pochvy prakticky nevstřebávají a nijak neovlivňují tvorbu mléka ani kojence. Každopádně platí, že ať už se objeví potíže jakékoliv, doporučujeme co nejdříve vyhledat radu lékaře. Jen ten může spolehlivě diagnostikovat konkrétní problém a účinně pomoci.