Herpes genitalis

Herpes (opar) pohlavního ústrojí je pohlavně přenosná nemoc, která v 60. letech minulého století zastavila sexuální revoluci. Jeho příčinou je virus (herpesvirus hominis, nejčastěji typu 2). Onemocnění začíná krátkou fází svědění, následuje výsev puchýřků. Ty se brzy strhnou a na jejich místě vznikají vřídky, které se případně mohou druhotně infikovat bakteriemi.

Onemocnění je extrémně bolestivé, potíže se mohou zhoršovat při močení, avšak po nějaké době (10 až 14 dnů) se vřídky samy hojí.

Vřídky zmizí beze stopy, nikoli však virus. Ten cestuje do nervových uzlin a zde žije dál. U některých žen zůstane v klidu celý zbytek života. U jiných žen se však stane, že za určitých okolností vycestuje zpět do kůže a způsobí opět výsev puchýřků a vřídků. Tyto recidivy jsou obvykle méně bolestivé a kratší než původní infekce. Vyvolat takovou recidivu může např. menstruace, stres či celková infekce (viróza) – často se však žádná příčina nezjistí.

Léčba

Léčba akutního stavu je obtížná. Existují přípravky, které virus hubí. Aby však měly efekt, muselo by se s jejich užíváním začít velmi brzy, pokud možno ještě ve stadiu svědění, což lze v praxi provést jen obtížně. Obvykle je jediným dosaženým efektem o něco kratší trvání potíží. Vyhubit virus v nervových uzlinách nelze.

Porodní komplikace

Herpetický virus se může během porodu přenést na plod a způsobit u něj velmi vážnou celkovou infekci s postižením nervového systému a s vysokým rizikem celoživotního postižení. Proto, když je u ženy v době porodu přítomen výsev herpetických puchýřků, porod se obvykle vede císařským řezem.

Prevence a léčba

Herpes genitalis je pohlavně přenosná infekce. Přenést však lze nejen z pohlavního ústrojí na pohlavní ústrojí, ale i z úst, případně z jiných částí těla postižených herpesem. Infekce téměř vždy nastává od partnera, který má viditelné puchýřky a vřídky. Možnost přenosu od partnera, který nemá žádné viditelné postižení, je sice možná, ale velmi vzácná. Nejlepší prevencí je proto opatrnost, zvláště „nestálého“ partnera je dobře si před pohlavním stykem prohlédnout. Je to důležité zejména z toho důvodu, že léčba herpesu neexistuje.

DALŠÍ ODKAZY

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE