Nitroděložní tělísko bez hormonu

Při této antikoncepční metodě se využívá účinku tělísek různého tvaru zaváděných do dělohy. Dnes se vyrábějí z plastických hmot a jsou doplněna měděným (někdy zlatým, stříbrným nebo ze slitiny zinku a stříbra) drátkem. Tělísko do dělohy zavádí gynekolog při běžné návštěvě v ordinaci při plném vědomí pacientky.

Některá tělíska obsahují syntetické hormony, v takovém případě mluvíme o hormonálním nitroděložním tělísku – přečtěte si více na stránce Nitroděložní tělísko s hormonem.

Mechanismus účinku

Základní mechanismus účinku nitroděložních tělísek spočívá v tom, že v děloze působí jako cizí těleso, čímž přitahují množství bílých krvinek a ty se vrhají na spermie. Tento efekt je ještě zvýšen měděným drátkem; uvolňovaná měď má toxický vliv na spermie a brání jim v cestě pohlavním ústrojím. Nitroděložní tělíska tedy nevyvolávají časný potrat, pouze brání spermiím, aby se dostaly k vajíčku, čímž zamezí oplodnění. Nitroděložní tělíska se obvykle zavádějí na více let, pak se doporučuje jejich výměna, což lze provést při běžné návštěvě lékaře.

Přednosti

Hlavní výhodou tělísek s mědí je jednoduchost užívání a také jejich cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod.

Nevýhody

Tělíska bez účinné látky a tělíska s mědí prodlužují menstruační krvácení a zvyšují jeho intenzitu (u tělísek s mědí, která jsou menší, je tento vliv méně výrazný). Hlavní nevýhodou tělísek je, že postrádají některé výhody hormonálních metod. Nechrání před nádory a cystami vaječníku, nechrání před záněty vnitřních rodidel. Vzácně může dojít k poranění dělohy při jejich zavádění nebo odstraňování, výjimečně mohou z dělohy vypadnout.

Kontraindikace

Absolutní kontraindikací, tj. stavem, kdy nitroděložní antikoncepci nemůžete používat, je pouze nevysvětlitelné krvácení z dělohy a vrozené vady dělohy. Prakticky sem patří i stavy, při kterých by k zavedení tělíska byla nutná narkóza (uzavřené hrdlo děložní). Tělíska obsahující měď se nemohou zavést ženám alergickým na měď. Relativní kontraindikace, tj. stavy, kde je zapotřebí zvýšené opatrnosti, jsou chronické nebo opakované infekce dělohy a vejcovodů, promiskuita, velké myomy dělohy, nevysvětlitelné pánevní bolesti, imunosupresivní léčba, silné, časté nebo bolestivé menstruační krvácení, prodělané mimoděložní těhotenství, poruchy krevní srážlivosti se zvýšeným krvácením a závažná anémie.

Rozdělení přípravků

Nitroděložní tělíska mohou být inertní, bez dalších biologicky účinných látek. Tato tělíska mají velmi rozmanité tvary, dnes se používají výjimečně. Novou generaci tělísek představují tělíska s měděným drátkem, jeho povrch je obvykle 375 až 380 mm2. Většinou mají tvar připomínající písmeno T. Existují i tělíska s drátkem ze zlata, stříbra nebo slitiny stříbra a zinku. Jsou dražší a oproti měděným nemají žádné výhody.

DALŠÍ ODKAZY

Nitroděložní tělíska pro mladé

Podle zvoleného typu jsou nitroděložní tělíska vhodná jak pro dívky a ženy od 18 let, které dosud nerodily, tak pro ženy, které již děti mají.

VÍCE

Výhody tělísek

Uvažujete o dlouhodobé antikoncepci, která je bezpečná a zároveň spolehlivá? Podívejte se na porovnání tělísek a pilulek z více hledisek.

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE