Postkoitální antikoncepce (intercepce)
Upozornění
Nejde o antikoncepční metody v přesném slova smyslu. Jde o první pomoc při nehodě. Tyto metody se výslovně nehodí k plánovanému nebo opakovanému používání, protože nejsou příliš spolehlivé.
Popis
Jde o antikoncepční metody, které jsou schopny zabránit samotnému otěhotnění i v případě, že byly použity až po pohlavním styku. Musejí však být použity před tím, než došlo k případnému uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici (to nastává zhruba 6. den po oplodnění). Dnes se nejčastěji používají vysoké dávky hormonů známé jako „pilulka po styku“.
Mechanismus účinku
Díky dávce hormonů dojde k zábraně ovulace poměrně složitým mechanismem: hormonální náraz má komplexní účinek, který závisí na typu a množství použitého hormonu a na fázi menstruačního cyklu, ve které byl podán. Obecně lze říci, že na účinku se podílí ovlivnění zpětnovazebné regulace funkce vaječníku (blokáda produkce hormonů mezimozku a podvěsku mozkového – podle okolností pak dojde k zábraně ovulace nebo k zániku žlutého tělíska), ovlivnění pohyblivosti vejcovodů a (zřejmě především) změna struktury děložní sliznice.
Přednosti
Předností intercepce je to, že dokáže snížit riziko nežádoucího otěhotnění i tehdy, kdy již došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, ať už z opomenutí nebo následkem nehody (např. sklouznutí kondomu).
Rizika
Metoda nemá výrazná rizika. Hormonální náraz obvykle vede k narušení menstruačního cyklu a nepravidelnému krvácení. Požití vysoké dávky hormonů v tabletách může u citlivých žen vyvolat nevolnost (pozor, případné zvracení pak zvyšuje riziko selhání).
Dostupnost
Přípravky postkoitální antikoncepce jsou dostupné v lékárnách bez lékařského předpisu.