Jste transgender nebo nebinární?
Divíte se, že potřebujete antikoncepci?
Bez ohledu na to, zda se identifikujete jako transgender nebo nebinární nebo se řadíte ke kterékoli jiné části genderového spektra, mohla byste antikoncepci potřebovat. Jako u každé jiné ženy velice záleží na individuálních potřebách. K otěhotnění může dojít při vaginálním sexu, pokud máte dělohu a vaječníky a partner má penis a varlata. Proto pokud máte vaginální sex a neplánujete otěhotnět, měla byste antikoncepci zvažovat. Jsou Vám k dispozici všechny možnosti antikoncepce dostupné cisgenderům.
Ochrana před otěhotněním nebo hormonální léčba?
Stručná odpověď – ano! Protože hormony užívané při změně pohlaví (například testosteron) nejsou jako antikoncepce spolehlivé. Než přejdete na novou antikoncepci, je lépe se poradit se svým lékařem. Zde je několik typů, jak začít:
POKUD JSTE MUŽ NAROZENÝ JAKO ŽENA NEBO JSTE NEBINÁRNÍ
Pokud jste muž narozený jako žena nebo jste nebinární, máte vaginální sex a nemáte chirurgicky odstraněnou dělohu (hysterektomii) nebo vaječníky (ooforektomii), případně chirurgicky zablokované trubice, kterými procházejí vajíčka do dělohy (ligaturu vejcovodů), měla byste antikoncepci zvažovat.
Testosteron může časem omezit tvorbu estrogenu a během 1 až 12 měsíců zastavit periody, nestačí to však k zabránění otěhotnění. I po dlouhodobém užívání testosteronu je stále ještě možné, že otěhotníte. Je to zvlášť důležité, protože testosteron může dítěti způsobit vrozené vady.
Která metoda je ta pravá?
Jako muž narozený jako žena nebo nebinární, užívající hormony, můžete využít všechny antikoncepční metody, které jsou dostupné cisgenderům. Není zcela známo, zda kombinované hormonální metody s estrogenem mohou omezovat maskulinizační účinky testosteronu. Proto je možná budete zvažovat jako poslední možnost, pokud jsou pro Vás ostatní možnosti přijatelné. O potřebách antikoncepce a možnosti otěhotnění si promluvte se svým lékařem!
Náplast, vaginální kroužek, a některé pilulky obsahují kromě gestagenu také estrogen. Není zcela jasné, zda estrogen může nebo nemusí interferovat s maskulinizačními účinky testosteronu. Takže pro ty, kteří se léčí testosteronem, můžete raději nejprve zvážit neestrogenové metody, pokud jsou pro vás přijatelné.
Pokud je Vaší partnerkou žena narozená jako muž
Pokud máte vaginální sex se svou partnerkou, která se narodila jako muž a nemá chirurgicky odstraněný penis (penektomii) nebo varlata (orchiectomii) nebo chirurgicky přerušené nebo zablokované trubice, jimiž procházejí spermie (vasektomii), měla byste zvažovat antikoncepci. Léčba estrogenem u těchto žen, které mění pohlaví, zcela nezastaví produkci spermií a žádná léčba antiandrogeny neúčinkuje jako antikoncepce.
VYHLEDÁNÍ LÉKAŘE
Důležitým krokem při plánování zdraví a otěhotnění je probrat potřeby otěhotnění s lékařem. Volba toho pravého lékaře, který je empatický a rozumí Vašim potřebám, může pomoci proces usnadnit.
Tipy pro návštěvu lékaře:
- Požádejte svého partnera, aby šel s Vámi.
- Podělte se o zájmena a názvy, které používáte pro části těla.
- Zvažte případné fyzické vyšetření vagíny, dělohy nebo vaječníků.
- Změňte lékaře, pokud se s ním necítíte dobře.
MŮŽE SE VÁS TO TAKÉ TÝKAT?
PP-PF-WHC-CZ-0025-1 9/2024