Premenstruační syndrom
Co to je premenstruační syndrom
Premenstruační syndrom je charakterizován potížemi, které nastávají vždy a bez výjimky v posledním týdnu před menstruací a nikdy jindy se nevyskytují. Potíže mohou mít nejrůznější charakter. Již bylo popsáno více než 100 různých příznaků, které se mohou objevit. Mezi nejčastější patří: deprese, úzkost, podrážděnost; poruchy koncentrace, vztahovačnost; bolesti hlavy, svalů, kloubů, prsů; nespavost, zvýšená spavost, nechutenství, únava, letargie, změny sexuálního zájmu a vzrušivosti; závratě, mravenčení; váhový přírůstek, otoky, plynatost; zhoršení akné, změna kvality vlasů; pokles výkonnosti, sociální izolace.
Premenstruačními příznaky trpí každý měsíc až 80 % žen v reprodukčním věku. U 13 až 26 % žen jsou však tyto psychické a fyzické projevy natolik závažné, že narušují jejich běžné denní aktivity. Tento stav se označuje jako premenstruační syndrom (PMS). Nejzávažnější formou PMS s převahou psychických příznaků je premenstruační dysforická porucha (PMDD), která se vyskytuje u 3 až 8 % žen. Mnoho z těchto žen přitom PMS považuje za součást ženského údělu, a proto ani nevyhledává odbornou pomoc.
Pokud vám tento test ukáže, že můžete trpět příznaky PMS/PMDD, poraďte se se svým gynekologem.
Léčba premenstruačního syndromu: antikoncepce může pomoci!
Konkrétní příčina premenstruačního syndromu není známa. V léčbě se uplatňují především nespecifická opatření (zlepšení přináší např. pravidelné aerobní cvičení, dieta s omezením kofeinu a alkoholu). Když nepomohou, volí se léčba podle vedoucího příznaku.
Zajímavou možností léčby premenstruačního syndromu jsou některé přípravky hormonální antikoncepce.
Další možností je blokáda menstruačního cyklu – pak není žádné premenstruační období, tedy ani žádný premenstruační syndrom. Nejsnáze toho lze dosáhnout užíváním běžných antikoncepčních pilulek bez obvyklé pauzy mezi dvěma platíčky.