Pilulka – pro a proti
Pilulka je mezi ženami časté označení právě pro kombinovanou orální antikoncepci. Kombinovaná znamená, že je tvořena dvěma hormony: estrogenem, ženským pohlavním hormonem a progestinem, syntetickým hormonem žlutého tělíska. Orální znamená, že se aplikuje ústy, tj. že jde o tablety. Antikoncepce znamená, že po dobu užívání zajišťuje dočasnou ochranu před otěhotněním.
Pro:
- Pilulka je antikoncepce spolehlivá. Při správném užívání otěhotní během roku asi 0,3 % žen (pro srovnání: při užívání kondomu otěhotní asi 5 až 15 % žen).
- Pilulka činí menstruační krvácení (přesněji krvácení ze spádu) v pauze užívání léků pravidelným, slabším a nebolestivým. Menstruační krvácení lze také snadno posunovat podle potřeby, případně jej zcela zablokovat.
- Pilulka chrání před rakovinou dělohy a rakovinou vaječníků.
- Pilulka snižuje výskyt cyst vaječníku, a tedy také jejich operaci.
- Pilulka snižuje výskyt nezhoubných nádorů prsu (fibroadenom) a dělohy (myom).
- Pilulka snižuje výskyt tzv. endometriózy, nemoci charakterizované přítomností tkáně vzhledu a chování děložní sliznice někde mimo dělohu, obvykle na vaječníku nebo v pánvi. Nemoc je častou příčinou pánevních bolestí a neplodnosti.
- Pilulka snižuje riziko zánětů dělohy, vejcovodů, pánevní pobřišnice.
Proti:
- Pilulka vyžaduje, na rozdíl od některých jiných metod, pravidelné a pokud možno bezchybné užívání.
- Při užívání pilulky se u některých žen mohou objevit drobné nepříjemnosti, jako nevolnost nebo citlivost prsů.
- Při užívání pilulky se někdy objevuje tzv. krvácení z průniku, slabé krvácení „mimo cyklus“. Není nebezpečné, ale může být nepříjemné.
- Účinek pilulky může být (v nevelké míře) ovlivněn užíváním některých léků (antiepileptika, antibiotika), střevními infekcemi, zvracením apod.
- Pilulka je méně vhodná pro kuřačky, především pro starší kuřačky. Nehodí se pro ženy starší 35 let, které kouří víc než 15 cigaret denně (mírný vzestup rizika infarktu myokardu).
- Pilulka může zhoršit nebo vzácně i vyvolat migrénu.
- Pilulka se nehodí pro ženy, které mají nebo v minulosti prodělaly některé nemoci (např. karcinom prsu, závažné poruchy metabolismu cholesterolu, závažné chronické nemoci jater, závažný prolaps dvojcípé chlopně aj.).
- Pilulka mírně zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy a tromboembolie. Ohroženy jsou především ty ženy, jež mají blízké příbuzné, kteří prodělali hlubokou žilní trombózu nebo tromboembolii. Opatrnosti je zapotřebí i u žen, které mají další rizikové faktory, především obezitu.
Dohromady však platí, že klady pilulky obvykle převažují, že pilulka je vhodná pro velkou většinu žen a velké většině žen vyhovuje. V Česku však existuje více druhů antikoncepce, proto se při rozhodování neváhejte poradit se svým gynekologem.