Co je antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) je souhrnný název pro metody, které způsobují dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění, a tak brání vzniku neplánovaného těhotenství.

Spolehlivá antikoncepce patří k největším vynálezům moderního života. Kromě ochrany před početím má i další příznivé zdravotní účinky. Moderní žena a moderní dvojice těhotenství plánují, a právě to jim současné metody antikoncepce umožňují. V Česku je dostupná celá řada antikoncepčních přípravků. Nebojte se poradit se svým gynekologem, která metoda by byla vhodná právě pro vás.

Jistou obranou proti početí je také tzv. ”sterilizace”. Jedná se o nevratnou a trvalou metodu, která brání otěhotnění, ale zachovává normální funkci pohlavních žláz. Právě touto nevratností a trvalostí se liší od antikoncepce v běžném slova smyslu (i když někdy je nazývána „trvalou antikoncepcí“).

Co není antikoncepce

Jako antikoncepční metoda v přesném slova smyslu se nedá označovat antikoncepce postkoitální (známá také jako „pilulka po styku“). Tato metoda slouží spíše jako první pomoc a výslovně se nehodí k plánovanému používání.

Poslední úpravy: 14. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.