Bolestivá menstruace

Nejčastější formou bolestivé menstruace je tzv. “primární dysmenorea”. Je to onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé dívky a projevuje se křečovitými bolesti v podbřišku v prvním dnu či nejvýše třech dnech menstruačního krvácení. Bolesti v podbřišku jsou někdy doprovázeny bolestmi hlavy, nevolností či průjmem. Příčina je dnes již dobře známa. Jedná se o zvýšenou tvorbu látek zvaných “prostaglandiny”, které vznikají v předmenstruační děložní sliznici a vyvolávají křečovité stahy dělohy.

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea se projevuje křečovitými bolestmi v podbřišku první den krvácení (někdy mohou přetrvávat i druhý nebo vzácně i třetí den).

Jedna z možností léčby spočívá v užívání antikoncepčních pilulek. Úspěšnost je přibližně 90%, nežádoucí účinky jsou minimální (nepočítáme-li nemožnost otěhotnět, což však mladé dívky většinou vítají).

Pokud žena pilulky ze zdravotních důvodů užívat nemůže nebo pokud chce otěhotnět, je možno použít (po konzultaci se svým gynekologem) i jinou léčbu.

Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea znamená, že bolesti při menstruaci mají nějakou zjistitelnou příčinu, kterou případně lze odstranit. Bolest má jiný charakter než při primární dysmenoree a může trvat déle.

Po příčinách musí pátrat gynekolog. Nejčastější příčinou je endometrióza. To je civilizační onemocnění, dnes poměrně časté, kdy se kdekoli v těle (typicky v pánevní dutině) objevuje tkáň odpovídající svým vzhledem děložní sliznici. I taková tkáň při menstruaci krvácí, ale protože krev nemůže odtékat navenek, způsobuje bolesti. Další příčinou bolestí jsou srůsty, k jejichž vzniku endometrióza dříve či později často vede.

Léčba endometriózy je obtížná, většinou se zaměřujeme spíše na odstranění bolesti než na snahu odstranit všechna ložiska.

Náhodná bolestivá „menstruace“

Má-li žena bolestivou menstruaci v přesném slova smyslu, tak ji má bolestivou vždy (nebo téměř vždy). Pokud žena bolestivou menstruaci nemá a nyní se objeví krvácení provázené bolestmi, jde vždy o závažný příznak a je třeba ihned vyhledat pomoc lékaře. Příčinou může být neočekávané těhotenství (včetně těhotenství mimoděložního) nebo zánět dělohy. Proto neváhejte a při jakýchkoliv potížích okamžitě navštivte svého gynekologa.

 

Poslední úpravy: 20. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.