Oddálení menstruace

Oddálení menstruace je častý požadavek žen v gynekologické ambulanci, zvláště v době dovolených. Gynekolog obvykle použije některý syntetický hormon. Pak platí pravidlo, že pokud žena užívá dostatečnou dávku, tak nekrvácí. Takto lze menstruaci odsunovat třeba o několik měsíců. Když se pak s hormony skončí, objeví se menstruační krvácení asi během dvou dnů. Přípravky na oddálení menstruace je vhodné používat nejméně po dobu 10 dnů, jinak může po jejich skončení nastat v cyklu „zmatek“.

Oddálení menstruace pomocí antikoncepčních pilulek

Žena, která užívá jednofázové antikoncepční pilulky (to jsou ty, které mají všechny tablety obsahující hormony stejné), to má pohodlnější. Tyto pilulky se mohou užívat jakkoli dlouho - pouze je nutno dodržet pravidlo, že se musí využívat nejméně jeden blistr a tato doba se nesmí zkrátit, protože by se snížila spolehlivost antikoncepce. To znamená, že místo 21 dnů se mohou užívat např. 28 dnů, 40 dnů, 63 dnů atd., ale nikdy méně než 21 dnů.

Při užívání antikoncepce v těchto tzv. dlouhých cyklech se ovšem neužívají placebo pilulky, jestliže je antikoncepce obsahuje. Když se pak udělá sedmidenní (u některých přípravků čtyřdenní) přestávka, tak se objeví (pseudo) menstruační krvácení a začne se znovu, opět nejméně jeden blistr.

Jediné, co se může stát, je, že se při delším užívání objeví slabé krvácení „mimo cyklus“, tzv. krvácení z průniku. Proto je lepší vyzkoušet si dlouhodobé užívání pilulek bez přestávky nejdříve mimo dovolenou. Nejedná se však o nic nebezpečného a jsou 2 možnosti, jak postupovat: buďto chvíli počkáme, než krvácení přestane, nebo žena udělá sedm dní přestávku. Krvácení přejde v „menstruaci“ a po přestávce se začne nanovo.

Bohužel, tyto posuny není možné dělat s vícefázovými přípravky.

Pokud si nejste jista, jak oddálit menstruaci, požádejte o radu svého gynekologa.

Poslední úpravy: 23. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.