Pánevní zánětlivá nemoc

Termín pánevní zánětlivá nemoc (PID – pelvic inflammatory disease) se dnes používá pro označení zánětu vnitřního pohlavního ústrojí ženy, které obvykle postihuje současně dělohu a vejcovody, později případně pánevní pobřišnici.

Příčiny

Pánevní zánětlivou nemoc způsobují bakterie, které se sem dostaly děložního hrdla, odkud přes dutinu děložní přešly až do vejcovodů (a případně ještě dál do dutiny břišní). Většinu případů způsobují dva druhy bakterií – Neisseria gonorrhoeae a Chlamydia trachomatis. Obě se přenášejí prakticky výhradně pohlavním stykem.

Druhou, podstatně vzácnější cestou, kterou může vzniknout pánevní zánětlivá nemoc, je přestup infekce z okolí, nejčastěji ze zaníceného červovitého výběžku slepého střeva.

Existuje ještě třetí možnost šíření infekce na vaječníky, je však velmi vzácná. Jedná se o přenos krví, ke kterému může dojít ve vzácných případech tuberkulózy vejcovodu.

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky pánevního zánětu jsou bolesti v podbřišku, krvácení i zvýšená teplota. Avšak záněty způsobené chlamydiemi probíhají často s minimem příznaků a zůstávají chybně neléčeny.

Z pouhého gynekologického vyšetření se nedá pánevní zánět spolehlivě rozpoznat. Zjistilo se, že asi polovina případů označených a léčených jako zánět vaječníků ve skutečnosti zánětem není, bolesti a další potíže mají příčinu jinou. Pánevní zánětlivá nemoc, zvláště pokud není včas a dostatečně léčena, často způsobí slepení ústí vejcovodů, případně vznik srůstů kolem vejcovodů. To má za následek neprůchodnost vejcovodů a neplodnost.

Léčba

K léčbě se užívají antibiotika, která mají minimum vedlejších účinků. Má-li však žena potíže opakovaně, tak buď mají jinou příčinu, nebo jde o opakovanou infekci od nemocného a neléčeného partnera.

Prevence

Jak se před pánevní zánětlivou nemocí chránit? Jedinou cestou je odpovědný výběr sexuálních partnerů a případné užívání kondomu, který do jisté míry před přenosem infekce chrání (nikoli stoprocentně).

 

Poslední úpravy: 23. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.