Vaginální mykózy

Prakticky celý rok jsou v gynekologických ambulancích nejčastěji léčenou diagnózou poševní výtoky. Nejde o nemoc ohrožující život, výrazně však snižuje komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

Původcem, kterého můžeme najít v pozadí třetiny až poloviny těchto potíží, je kvasinka, nejčastěji Candida albicans. Tento druh je přítomen asi u 40% ženské populace zcela běžně, potíže vznikají až při přemnožení kvasinek v pochvě.

Kdy nejčastěji hrozí

S blížícím se teplým počasím, koupáním, dovolenými, se změnou outfitu a také pohybových aktivit, je tato problematika častější. K přemnožení kvasinek dochází nejen vlivem náporu na imunitní systém (souběžné infekce mimo pohlavní ústrojí, stres), narušením bakteriální mikroflóry antibiotickou léčbou, vysokou hladinou estrogenů (těhotenství), vysokou hladinou cukru (diabetičky), ale též zvýšenou vlhkostí a teplem, problémy způsobují také mokré plavky, těsné a nevhodné prádlo. Důsledkem jsou zánětlivé změny v pochvě a na vulvě, vznik bílého až žlutobílého hrudkovitého výtoku, a to vše provázeno nepříjemnými pocity svědění a pálení zevních rodidel.

Kdy přijít k lékaři?

Akutní potíže nepodceňujte a lékaře navštivte včas, jelikož přechod onemocnění do chronicity je velmi snadný a obtížně se léčí. Důsledné vyšetření lékařem je nutné při přetrvávání, či časném návratu potíží.

Poslední úpravy: 3. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.