Condylomata accuminata

Co jsou to condylomata accuminata?

Jedná se o virové onemocnění pohlavního ústrojí a případně krajiny kolem řitního otvoru.

Condylomata accuminata jsou drobné výrůstky, které se často vyskytují ve skupinách „květákovitého“ tvaru. Postihují kůže a sliznici pohlavního ústrojí, okolí řitního otvoru, ale i sliznice pochvy a děložního čípku. Příčinou je infekce viry ze skupiny papilomavirů.

Léčba

Rozpoznání nemoci je snadné, protože její vzhled je typický. Léčba je však obtížná. Výrůstky lze odstranit buď chirurgicky (skalpelem, laserem, zmražením atd.), nebo tím, že se na ně opatrně dávají tzv. cytotoxické látky (buněčné jedy, které znemožňují dělení buněk). Je-li výrůstků málo, není to obtížné, je-li jich mnoho (v zanedbaných případech mohou pokrývat celé pohlavní ústrojí), může to být značně obtížné. Tak či onak lze odstranit condylomata accuminata, ale nelze odstranit virus. Ten zůstává v kůži – následkem je vysoký výskyt recidiv. Naštěstí u většiny žen je nakonec virus vyhuben imunitním systémem, trvá to však obvykle mnoho let.

Otázku očkování proberte se svým gynekologem.

Prevence

Prevencí před tímto nepříjemným onemocněním je opatrnost při pohlavním styku s „nestálými“ partnery, případně tedy také očkování.

Poslední úpravy: 14. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.