Trichomoniáza

Jedná se o infekci pochvy a močové trubice způsobené prvokem Trichomonas vaginalis, česky bičenkou poševní. Tento prvok patří mezi bičíkovce, který je vybaven pěti bičíky a tzv. undulující membránou. Trichomonády žijí pouze v pochvě a močové trubici člověka. Tato infekce se tedy přenáší pouze pohlavním stykem. Nepohlavní přenos lze připustit jen zcela výjimečně a vyžadoval by naprosté zanedbání základních hygienických pravidel (např. při společném používání vlhké žínky dvěma ženami).

Projevy

Trichomoniáza se může projevit specifickým výtokem. Při akutních případech se jedná o zpěněný, zásaditý, nasládlý výtok v hojném měřítku. Je-li infekce neléčena, obvykle přechází do chronického stadia s minimem příznaků. Někdy však probíhá prakticky bez příznaků již od počátku.

Diagnóza a léčba

Diagnóza spočívá v průkazu prvoka pomocí mikroskopického preparátu. Vždy je nutno léčit „systémově“, tj. polykáním tablet. Samotná léčba poševními tabletami nestačí. Prvok se sice vyhubí v pochvě, ale zůstává přítomen v močové trubici a odtud se do pochvy opět rozšíří. Infikovaní muži jsou však téměř vždy zcela bez potíží. Léčba partnera (případně všech partnerů a jejich partnerek) je nicméně nutná, jinak pravděpodobně dojde k recidivě. Stane-li se to, znamená to téměř bez výjimky infekci z nepřiznaného zdroje.

Poslední úpravy: 28. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.